FACEBOOK’TA GENÇ BİR GRUP

21 Temmuz 2015

Avrupa Bağımsız Yaşam Ağı (ENIL), Sofya Bağımsız Yaşam Merkezi (CIL) ve Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK), Ekim 2014 tarihinden bu yana Bağımsız Yaşam Ağı (ILNET) Projesi’ni yürütüyor. “Bizler olmadan, bizim için asla” diyen Türkiye’den ve Avrupa’dan engelli bireyler, aktivistler ve alanında deneyimli uzmanlar, ILNET kapsamında İstanbul’da BAĞIMSIZ YAŞAM üstüne yapılan bir yaz okulunda bir araya geldi.

20150701_182644

Bağımsız Yaşam Yaz Okulu katılımcıları, 1 Temmuz 2015, Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü, İstanbul.

 

 

 

BM EHS’nin 19. Maddesinde söz edildiği biçimiyle “Bağımsız Yaşam”ın konuşulduğu yaz okulu 29 Haziran’la 2 Temmuz tarihleri arasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüs’te gerçekleşti.

 

Otuz beş aktivist ve kişisel asistanları, bağımsız yaşam ilkesi ve ilkenin hayata nasıl geçirilebileceği üstüne konuştu, tartıştı. Türkiye’de BM EHS’yi tanımadığımız bir gerçek. Bu durumun değişmesi için neler yapılabileceği tartışılırken Velat (Serhat Bilmedi) sosyal medyanın aktif olarak kullanılması gerektiğini gündeme getirdi. BM EHS’nin gerçek anlamda hayata geçmesi için hepimizin değişime katkı vermesi gerekiyor. Velat bu amaca hizmet için ve vakit kaybetmeden, 2 Temmuz’da 2015’te BAĞIMSIZ YAŞAM Facebook grubunu kurdu.

20150702_130506

Velat Serhat Bilmedi, Bağımsız Yaşam Yaz Okulu’nda BM EHS 12. madde üstüne yapılan grup tartışmasını özetliyor

 

 

 

“Facebook tüm sanal dünyanın en çok kullanılan sosyal ağı olduğu için daha fazla kitleye ulaşabiliriz diye düşünerek grubu kurdum,” diyor Velat. “Grupta ne kadar çok insan olur ve bu insanlar da çevresini ne kadar bilinçlendirirse, BM EHS’yi daha hızlı yayabiliriz diye düşünüyorum,” diye ekliyor. Yirmi gün içinde gruba iki yüz sekiz kişinin üye olduğunu bakarsak, haklı da.

 

 

 

 

Velat’ın bir facebook grubu kurarken beklentisi, yaz okulu katılımcılarının arkadaşlarını gruba eklemesiydi. Böylece yaz okulunda öğrendikleri bilgileri ve paylaştıkları deneyimleri daha geniş bir kitleye yayabileceğini düşünüyordu. Blog ekibi olarak biz de Velat gibi düşünüyoruz. Ya siz?

Velat’ın hayaline de ortağız:

Hayalim, engelli bireylerin öbür tüm insanlarla bir, eşit olduğunun bilincine varılması. Herkesin bunun farkına varması

Velat Serhat Bilmedi

Yaşa Velat! Senin gibi düşünen herkese selam olsun. Senin gibi gençlerle omuz omuza olmaktan gurur duyuyoruz. İyiye doğru gelişim için emeğini, yüreğini ortaya koyan gençleri, herkesi seviyor ve sayıyoruz.

Hoşuna gitmeyen düşünce ve eylemlerin önüne geçebilmek için terörü araç olarak kullanan herkesi, gerçekleştirdikleri her türlü eylemi lanetliyoruz.

 

Görsel,  koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Görsel, koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Okuduğunuz metin, Destek Reformlarının Garanti Altına Alınması için  Bölgesel Ortaklık (PERSON-BİREY) Projesi ürünüdür. PERSON-BİREY  Projesi, Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından bir Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) olarak desteklenmektedir. Yazı içeriğinin sorumluluğu yalnızca PERSON-BİREY Projesi’ne aittir, hiç bir biçimde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.

 

person logo