“HATA YAPABİLME ÖZGÜRLÜĞÜ” GAME OF THRONES

18 Mayıs 2015

thrones_2524209b

Hayranları tarafından uzun zamandır beklenen Game Of Thrones’un beşinci sezonunun yayınlanan ilk bölümünde, #righttoact referansını fark eden var mı!? ABD televizyonunun yıldız dizisinde Mance Rayder karakterinin (henüz izlemeyenler dikkat! Dizi hakkında bilgi içerir) ölüme giden yolda savurduğu sözler, BM Engelli Bireylerin Haklarına dair Sözleşme’nin (EHS) 12. Maddesine harika bir vurgu yapıyor:

Kendi hatalarımı yapabilmek, her zaman istediğim tek şey”, Mance Rayder

Yaşam tercihleri ve hayatlarına dair aldıkları kararlar, başkaları tarafından “mantıksız” veya “anlamsız” olarak nitelendirilebilen engelli bireyler için bu cümlenin önemini bir düşünün. Bu cümleyi kurabilmek gerçekten büyük bir özgürlük.

George R. R. Martin’e, PERSON kampanyasına destek olmak adına bu cümleyi dizinin bir parçası yaptığı için içten teşekkürlerimizi sunarız. Dizide yer alan bu mesaj, on milyonlarca izleyiciye ulaşarak bugüne dek gerçekleştirdiğimiz en başarılı halkla ilişkiler kampanyası olmuş olabilir. Bir dakika, yoksa biz mi yanlış anlıyoruz!?

İşin espirisi bir yana, yüzlerce, binlerce engelli birey, kendi hatalarını yapabilme özgürlüğünden mahrum bırakılmaktadır. Engelli bireylerin korunmasını yanlış kurgulayan politikalar ve mekanizmalar, bireylerin karar verme haklarını ellerinden almaktadır. Yasalar koruma adı altında kişilerin özerklik hakkını çiğnemektedirler. Engelli bireyler korunma ve destek alma hakları sağlanırken karar alma haklarından, özgürlüklerinden vazgeçmemeli!

Söz ettiğimiz insan hakkı ihlalleri yalnızca basit, gündelik karar alma hakkını değil, bireylerin hayatları boyunca kendi kararlarını verebilme haklarının engellenmesine neden olmaktadır.

Engelli bireylerin herkesle eşit hakları vardır. Engelli bireylerin de herkes gibi hayalleri ve arzuları vardır.

Engelli bireylerin hakkı olan, hayal ve arzuları olan bir özne olarak görülmediği sistemlerde, yalnızca birer bakım ve tedavi nesnesi olarak görüldükleri yerlerde, insan hakları ihlali olduğunu söyleyelim.

Bu yazıyı okuduysanız, lütfen blogda yer alan bildiriyi imzalayınız. Sesimizi duyurmak için paylaşınız ve kampanyamız hakkında daha fazlasını öğreniniz!

 

 

Görsel,  koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Görsel, koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Okuduğunuz metin, Destek Reformlarının Garanti Altına Alınması için  Bölgesel Ortaklık (PERSON-BİREY) Projesi ürünüdür. PERSON-BİREY  Projesi, Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından bir Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) olarak desteklenmektedir. Yazı içeriğinin sorumluluğu yalnızca PERSON-BİREY Projesi’ne aittir, hiç bir biçimde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.

 

person logo