HAYATA TAM, EŞİT ve ONURLU KATILIM: ERİŞİYORSAM VARIM!

6 Ekim 2015

5 Ekim 2015 tarihi itibariyle facebook’ta bir sergi etkinliği paylaşılıyor, haberiniz var mı?

“Erişiyorsam Varım!” sloganıyla açılacak ve İstanbul’un iki farklı yerinde  10 – 31 Ekim tarihleri arasında gezilebilecek “Erişiyorsam Varım! İstanbul Erişilebilirlik sergisi İsveç Enstitüsü, Ruh Sağlığında İnsan Hakları Girişimi Derneği (RUSİHAK), Engelli Kadın Derneği (ENGKAD) ve İsveç Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği tarafından, Kadıköy Belediyesi desteği ile organize ediliyor. Türkiye ve İsveç’ten engelli bireylerin portreleri ve hayat öykülerinin yer alacağı sergi, erişilebilirlikten, yani hayata tam, eşit ve onurlu katılımdan söz ediyor.

Berkay Uygunoğlu’nun objektifi, Nilay Vardar’ın kalemi, sergiye konu olan bireylerin günlük hayatına çevrilmiş durumda. Onların fotoğraflarına bakıp bizimle paylaştıklarını okuyacağız, böylece yeni kişilerle tanışmış olacağız.

Onurlu, herkesle eşit bir yaşama sahip olmak hepimizin hakkı. Öyleyse yalnızca kendimize değil, yanı başımızda duranlara da bakalım. Öğrenmek, anlamak ve tartışmak için  yirmi iki gün boyunca İstanbul Kadıköy’de Tasarım Araştırma Katılım (TAK) binasında ve İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla binasında “Erişiyorsam Varım! İstanbul Erişilebilirlik” sergisinin bizi beklediğini unutmayın.

Sergi’nin iki gösterim yeri olduğu gibi iki açılış günü var!

İlk açılış 10 Ekim Cumartesi günü Tasarım Araştırma Katılım (TAK) Kadıköy binasında gerçekleşecek. Cumartesi günü sergiye gelenler İsveç Başkonsolosu Jens Odlander, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi üyesi Şafak Pavey, Bremen Mızıkacıları müzik grubu ile karşılabilir. Açılış çeşitli etkinliklerle renklenmiş. Bu coşku 31 Ekim’e dek aynı adreste yapılacak seminer ve atölyelerle devam edecek.

İkinci açılış 12 Ekim Pazartesi günü İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla binasında. Bu adreste, “Onurlu Yaşam için Tasarım” (Design for Dignity) adı altında, İsveç’te üretilmiş, farklı engellilik alanlarında yaşamı kolaylaştıran yenilikçi ürünler de sergileniyor olacak. 12 Ekim günü açılışın ardından tüm gün boyunca engellilik konusunda farklı seminerler var, haberiniz olsun! Ayrıntılı bilgi ilerleyen günlerde etkinliğin facebook sayfasından duyuruluyor olacak.

Madde12.org blog ekibi olarak Ekim ayında sergi salonlarında biz de karşınıza çıkabiliriz! Görüşmek üzere.

 

Görsel,  koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Görsel, koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Okuduğunuz metin, Destek Reformlarının Garanti Altına Alınması için  Bölgesel Ortaklık (PERSON-BİREY) Projesi ürünüdür. PERSON-BİREY  Projesi, Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından bir Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) olarak desteklenmektedir. Yazı içeriğinin sorumluluğu yalnızca PERSON-BİREY Projesi’ne aittir, hiç bir biçimde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.

 

person logo