Kampanyamız sonlandı. Yorgun ve mutlu, derin bir “Oh!” diyoruz.

16 Temmuz 2015

PERSON-BİREY Ağı çerçevesinde, herkesin hukuk önünde birey olarak tanınma hakkının altını çizmek adına, BM EHS 12. Maddesi’ne uygun olarak hepimizin insan onuruna yaraşır biçimde yaşaması umuduyla başlattığımız kampanyamız sona erdi.

“Aynı vardan var olduk ; Siz gümüşsünüz de biz sac mıyız?” Fırat Balkay

Nisan ayında başlattığımız ve on iki hafta süren kampanyamız çerçevesinde Türkiye’de sizin desteğinizle önemli adımlar attığımıza inanıyoruz. BM EHS’nin ülkemizde gerçek anlamda uygulanması çabasının uzun bir yol olduğunu görüyoruz. Bu yolu tek başına değil, beraberce yürümenin gerektiğine inanıyoruz. Bir aradayken çıkaracağımız ses, daha güçlü olacaktır. Böyle bakınca her şey yeni başlıyor aslında. Söz ettiğimiz yeni başlangıç bizi oldukça heyecanlandırıyor. Ya sizi?

BM EHS’nin bilinmesi yolunda adım atmaya başladığımızı söylüyoruz. Peki 10 Nisan 2015 tarihinden bugüne PERSON-BİREY Ağı’nın Türkiye ekibi olarak neler yaptık?

  • BM EHS’nin 12. Maddesi üstüne ilk Türkçe blogu açtık

Blogumuz alana odaklanmış ilk Türkçe insan hakları aracı. Bize göre bu özellik bile onu benzersiz kılıyor.

İlk defa toplu biçimde ve Türkçe olarak 12. Madde üstüne derlediğimiz bilgileri, çalışmaları paylaştık. EHS Madde 12 üstüne konuşabileceğimiz, yeri geldiğinde dönüp buradaki kaynaklara başvurabileceğimiz bir platform oluşturmak istedik. Farkındalık kampanyamız sona ermiş olsa da, blog hayatına devam edecek, bu yönde çalışmalarımız sürüyor.

Sizin yanımızda olmaya devam etmenizi istiyoruz. Hatta yanımızda olmakla kalmayıp blogun sahibi olmanızı, bilgi, deneyim ve düşüncelerinizi buradan paylaşmanızı arzu ediyoruz.

  • Blogun  “İletişimbölümünü gördünüz mü?

Herkesin yasa önünde eşit olduğu ilkesinin ülkemizde uygulanışına dair deneyiminizi, yaşadıklarınızı bizimle paylaşabilmeniz için “İletişim” bölümünü oluşturduk. Sizi bu bölüme davet ediyoruz!

  • Bizi @maddeoniki adresinden twitter’da bulabilirsiniz

Twitter hesabımızdan blogumuzda yer alan yazıları, haberleri, PERSON-BİREY Ağı ortaklarımıza, RUSİHAK’a dair haberleri duyuruyoruz. EHS 12. Madde’ye ilişkin gelişmeleri, yorumları yayımlıyoruz. Çoğunlukla Türkçe twit atıyoruz ancak İngilizce yazdığımız da oluyor. Bizi takip eden, haberlerimizi paylaşan kişi, kurum ve kuruluşlara, oluşumlara selam olsun!

Sizi de twitter adresimize bekleriz.

  • BM EHS’nin 12. Maddesi’ne dair imza kampanyası yaptık

10 Nisan 2015’ten 10 Temmuz’a dek süren imza kampanyasında Türkçe blogumuz üstünden yüz on sekiz imza topladık. Çok az bir rakam ama biz, “yüz on sekiz kişiye daha ulaştık,” diye okuyoruz bu sayıyı. Topladığımız imzalar, bizim gibi düşünen kişilere işaret ediyor, güçlendiğimizi hissediyoruz. Elbette sayımız arttıkça sesimiz o denli yayılacak.

“Bağımsız Yaşam Ağı’nın Türkiye’de oluşması için herkesin bu sorumluluğu alması gerektiğine inanıyorum. Herkes için, her yerde ve her koşul için bağımsız yaşamın önemini anlamak ve anlatmak gerekiyor. Heyecan ve sorumluluk duygusunu birlikte veren bu ağ için haydi mücadele edelim”   Nazlı Gümüş

“Devlet engelli bireylerin haklarını korumalı onlara kendi kararlarını kendilerinin vermesini sağlamalı” Feyziye Peker

  •  21-26 Nisan 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşen Engelsiz Filmler Festivali’nde, “Bir arada film izlemek mümkün!” dedik.

Uluslararası insan hakları hukuku kapsamında herkesin yasa önünde eşit oluşunu vurgulayan ve bu hakkın BM EHS’nin 12. Maddesi altında bir defa daha güvence altına alınmış olduğunu hatırlatan kısa videolar hazırladık. Ankara Engelsiz Filmler Festivali (AEFF), hazırladığımız videolardan birini her gösterim öncesi döndürdü ve bize büyük bir destek vermiş oldu.

Herkesin kültürel hayata girme hakkı olduğuna inanan bir ekiple hayata geçen AEFF’ye bir defa daha teşekkürler.

  • PERSON-BİREY Ağı olarak dünyada en çok izlenen dizi Game Of Thrones’un 5. Sezonundan destek gördük(!)

Dizinin karakterlerinden Mance Rayder’ın ölüme giderken sarf ettiği sözler, söylemek istediğimizin en saf haliydi:

Her zaman istediğim tek şey kendi hatalarımı yapabilme özgürlüğüydü” Mance Rayder

  • Türkiye genel seçimleri bize EHS 12. Madde’nin önemini hatırlattı 

7 Haziran 2015’te Türkiye genel seçimlere gitti. Biz de, fırsat bu fırsattır, diyerek Türkiye’de zihinsel ve psiko-sosyal engelli bireylerin seçme hakkı  var mıdır, yok mudur, gözden geçirdik. Demokratik sistem en basit ve temel anlamda herkesin eşitliğine ve eşit oy hakkına sahip olmasına dayanıyorsa, neden hepimiz siyasi hayata katılamıyoruz?

 “Lütfen siyasi hakkınızı kullanınız ve toplumda yerinizi alınız. Gurur duyunuz ve güzel bir hayat sürünüz” Makoto Jozuka, hakim, 2013- Tokyo

Madde 12 ‘nin uygulanacağı, hak ihlallerinin yaşanmadığı bir ülke olmayı temenni ediyorum” Öznür Karaağaç

Biz Türkçe blogumuza hayat vermeye çabalarken PERSON-BİREY Ağı da kampanyanın İngilizce blogundan yayın yaptı ve doğrusu çok çalıştı. Bu arada Balkanlardan ve PERSON-BİREY Ağı ortaklarından destek yağmur gibi yağdı.PERSON ekibi

Yoğun çalışmayla gerçekleşen kampanyamızda Arnavutluk’tan SHDPAK, Bosna Hersek’ten SUMERO, Hırvatistan’dan THESHINE, Kosova’dan ISDY ve Sırbistan’dan MDRI-S’le birlikte olmaktan mutluluk ve gurur duyduk. On iki hafta boyunca canla başla çalışan dostlarımızın her birisine, tüm ekibi bir araya getiren PERSON-BİREY Ağı’nın lider ortağı Galway Devlet Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi’ne bağlı Engelli Hukuku ve Politikası Araştırma Merkezi’ndeki çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Hukuki ehliyetimin bana iade edilme düşüncesinde hoşuma giden şey, iş bulabilecek olmam. Evlenebilecek olmam. Ve yeniden özgür olabilmek.” A.D, Bosna Hersek

Screen Shot 2015-05-11 at 12.46.18

Bağımsız Yaşam Ağı Projesi (The Independent Living Network Project, ILNET) kapsamında RUSİHAK ile bir araya gelen Sofya Bağımsız Yaşam Merkezi’ndeki  (Centre for Independent Living Sofia, CIL-Sofia)  dostlarımızın desteğini almak bizleri çok mutlu etti. Dayanışma bizi güçlendirdi. Benzer biçimde, Kaos Gl Derneği ve İnsan Hakları Ortak Platformu ortaklığıyla TACSO Türkiye tarafından, Ankara’da 12-13 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen AB Katılım Sürecinde Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Konferansı katılımcıları bizi desteklediler.

Screen Shot 2015-05-07 at 14.30.32

 

 

 

 

 

Bize güç veren siz arkadaşlarımıza bir defa daha içten teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Buradayız, bir yere gitmiyoruz!

 

 

 

Blog ekibi için “Oh!” aldığımız kararlardan sonra verdiğimiz derin nefesin ifadesi. Başlangıçlara dair, mutlu sonlara dair bir ünlem oldu bize. Kampanya bitti ancak blog hayatına devam edecek. İşte şimdi bu karar için kocaman bir:

 

 

Screen Shot 2015-07-15 at 20.11.13

 

 

Sevgilerimizle,

???????????????????????????????

 Blog Ekibinden (soldan sağa) Emre, Didem, Burcu, Uğur ve Hazal.

 

Görsel,  koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Görsel, koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Okuduğunuz metin, Destek Reformlarının Garanti Altına Alınması için  Bölgesel Ortaklık (PERSON-BİREY) Projesi ürünüdür. PERSON-BİREY  Projesi, Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından bir Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) olarak desteklenmektedir. Yazı içeriğinin sorumluluğu yalnızca PERSON-BİREY Projesi’ne aittir, hiç bir biçimde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.

 

person logo