Mart P2P Konferansı’ndan #RıghtToAct Kampanyasına Destek

8 Mayıs 2015

 

Screen Shot 2015-05-07 at 14.30.32

AB Katılım Sürecinde Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Konferansı Kaos Gl Derneği ve İnsan Hakları Ortak Platformu ortaklığıyla TACSO Türkiye tarafından, Ankara’da 12-13 Mart 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi. RUSİHAK konferansta, PERSON Ağının Right to Act kampanyası henüz başlamadan kampanyanın ne olduğunu katılımcılara tanıtma fırsatını buldu.

Elli sekiz sivil toplum örgütü ve kurum temsilcisi konferansa katılım gösterdi. On altı farklı sivil toplum örgütü veya kurumdan gelen kişilerin sunum yaptığı iki gün, AB Genişleme Bölgesinde Sivil Toplum Örgütlerini (STÖ) desteklemeyi amaçlayan TACSO Projesi’nin İnsandan İnsana Programı (P2P) bileşeni kapsamında düzenlendi. Konferansın amacı, ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik konusunda STÖ’lerin farkındalığını artırmak, aday ülkelerde AB katılım sürecindeki STK savunuculuk çalışmalarını güçlendirmekti.

Konferansın ikinci günü olan 13 Mart tarihinde, PERSON Ağının RUSİHAK koordinatörü Didem Tekeli, BM Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme’nin (EHS) “Yasa Önünde Eşitlik”i tanımlayan 12. Maddesi üstüne bir sunum yaptı. Tekeli’nin sunumu EHS 12. Maddenin resmi çevirisinde “hukuki ehliyet” kavramının “hak ehliyeti” olarak yanlış biçimde çevrildiği bilgisiyle, yani anlamı daraltan bir çeviriyle karşı karşıya olduğumuz gerçeğiyle başladı, ‘hukuki ehliyet’ teriminin ne demek olduğuyla devam etti ve 10 Nisan 2015 tarihinde başlayacak Right to Act kampanyasından söz ederek son buldu.

Sunum sonrası AB Katılım Sürecinde Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Konferansı katılımcılarından bir grup hem kampanyanın bildirisini imzaladılar, hem de fotoğraflarıyla kampanyaya, kampanyanın amacına destek vermiş oldular.

Kişiler:

1 Hüseyin Fırat Mavigök İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi // Human Rights Association Mersin Branch 13.3.2015
2 Janset Bay ÖZGEDER – Özgürlüğünden Yoksun Gençlerle Dayanışma Derneği //Association for Solidarity with Freedom-Deprived Juvenile 13.3.2015
3 Özge Çaman Halk Sağlığı Uzmanları Derneği //Public Health Experts Association 13.3.2015
4 Ayşe Görür Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği//Association for Improving Social and Cultural Life 13.3.2015
5 Ayça Bulut Bican TACSO Türkiye 13.3.2015
6 Zübeyde Ozanözü Anadolu Kadın, Eğitim, Kültür, Sanat ve Dayanışma Derneği //Anatolia Education, Culture and Art Association 13.3.2015
7 Olga Özer İştar Kadın Merkezi // İştar Women’s Centre 13.3.2015
8 Selahattin Güvenç Mersin Ayrımcılıkla Mücadele Platformu // Mersin Anti-Discrimination Platform 13.3.2015
9 Deniz Servantie İktisadi Kalkınma Vakfı // Economic Development Foundation 13.3.2015
10 Ezgi Yaman ÇTCS Ağı //Network Against Commercial Sexual Exploitation of Children 13.3.2015

Kurum:

Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği // Association for Improving Social and Cultural Life

 

 

Görsel,  koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Görsel, koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Okuduğunuz metin, Destek Reformlarının Garanti Altına Alınması için  Bölgesel Ortaklık (PERSON-BİREY) Projesi ürünüdür. PERSON-BİREY  Projesi, Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından bir Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) olarak desteklenmektedir. Yazı içeriğinin sorumluluğu yalnızca PERSON-BİREY Projesi’ne aittir, hiç bir biçimde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.
person logo