PERSON-BİREY Ağı ve RUSİHAK “Bir Arada Film İzlemek Mümkün” Diyor

11 Mayıs 2015

IMG_0346

Başkentimizde, 21-26 Nisan 2015 tarihleri arasında benzersiz bir film festivali gerçekleştirildi: Ankara Engelsiz Filmler Festivali. Kültür operatörü Puruli Kültür Sanat, herkesin kültürel hayata girme hakkı olduğuna inanan bir ekiple bu yıl festivalin üçüncüsünü gerçekleştirdi. “Bir Arada Film İzlemek Mümkün” mottosuyla yola çıkıyor ve bu amaca uygun olarak engelli bireylerin rahatlıkla film izlemesine olanak veren gösterimlerle festivali düzenliyorlar. Festivalde yer alan tüm filmler sesli betimleme, işaret dili ve ayrıntılı alt yazılar eşliğinde gösteriliyor. Filmlerin gösterildiği salonların fiziksel erişime uygun olmasına özellikle dikkat edilmiş durumda. Bu yıl ilk defa “Otizm Dostu Gösterim” yapan festival, ışıkları kısıp, ses seviyesini düşürerek film izlemeye gelen otizmli bireylerin rahatlığını düşünüyor.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali dünya ve Türkiye sinemasının hem klasiklerini hem de en yeni örneklerini izleyiciyle buluşturuyor. Gösterimlere eşlik eden çalıştaylar, film ekipleriyle yapılan söyleşiler, bu benzersiz festivali daha da özel kılıyor. Tüm etkinliklerin, açılış ve ödül galalarının sesli betimleme ve işaret diliyle destekleniyor olmasını festival komitesi gururla dile getiriyor. Bütün bunların yanında festivalde yer alan film gösterimlerinin ve tüm tamamlayıcı etkinliklerin erişim kolaylığı sağlayan önemli bir başka özelliği daha var, ücretsiz olmaları!

PERSON-BİREY Ağı olarak gerçekleştirmekte olduğumuz “RighttoAct” kampanyamız, Ankara Engelsiz Filmler Festivalinde yer aldı. PERSON-BİREY Ağı’nın bir parçası olarak RUSİHAK, uluslararası insan hakları hukuku kapsamında herkesin yasa önünde eşit oluşunu vurgulayan ve bu hakkın Birleşmiş Milletler Engelli Bireylerin Haklarına Dair Sözleşme’nin 12. Maddesi altında bir defa daha güvence altına alınmış olduğunu hatırlatan bir kısa video hazırladı. İlk kampanya videomuzla 12. Maddenin can alıcı paragraflarından birisinin altını çizerek temel bir mesaj vermek istiyoruz: Engelli bireyler hukuki ehliyete sahiptir ve herkesle eşit biçimde bu hakkı kullanabilmelidir. Söz ettiğimiz mesajın ne demek olduğunu, hayatımızda ne gibi etkileri olduğunu Haziran sonuna dek, kampanya kapsamında dile getirmeyi amaçlıyoruz. Festival’de her gösterim öncesi ekranda dönen video, bu amaç adına attığımız adımlardan yalnızca biri.

Videomuzu şu bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Ankara Engelsiz Filmler Festivali hakkında daha fazla bilgi için lütfen şu siteyi ziyaret edin: http://www.engelsizfestival.com/tr

Twitter: @engelsizff

 

Görsel,  koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Görsel, koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Okuduğunuz metin, Destek Reformlarının Garanti Altına Alınması için  Bölgesel Ortaklık (PERSON-BİREY) Projesi ürünüdür. PERSON-BİREY  Projesi, Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından bir Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) olarak desteklenmektedir. Yazı içeriğinin sorumluluğu yalnızca PERSON-BİREY Projesi’ne aittir, hiç bir biçimde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.

 

person logo