Sofya Bağımsız Yaşam Merkezi’nden Destek

13 Mayıs 2015

Ekim 2014 tarihinden başlamak üzere, Bağımsız Yaşam Avrupa Ağı (European Network of Independent Living, ENIL), RUSİHAK ve Sofya Bağımsız Yaşam Merkezi (Centre for Independent Living Sofia, CIL-Sofia) ortaklığında on beş aylık bir proje başlattı. Proje Türkiye’de bağımsız yaşam hakkının bilinmesini hedefliyor. Bağımsız Yaşam Ağı Projesi (The Independent Living Network Project, ILNET), sivil Toplum Diyaloğu kapsamında AB ve Türkiye Devleti tarafından desteklenmektedir. ILNET, hangi tipte ve düzeyde engele sahip olduğuna bakmaksızın tüm engelli bireyleri, engelli bireylerin örgütlenmelerini, politika yapıcıları, öbür tüm insan hakları örgütlerini ve medyayı hedeflemektedir.

ILNET projesi Türkiye’deki engelli bireylerin “bağımsız yaşam” hareketini tanımalarını ve bu uğurda savunu yapmalarını hedeflemektedir. Bu amaç için ENIL ve CIL-Sofya’nın başta olmak üzere Avrupa’daki deneyimi öğrenmelerini, iyi örnekleri bilmelerini amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşabilmek için Proje 6-10 Nisan tarihlerinde Sofya’ya bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Türkiyeden sekiz engelli hakları aktivisti ziyarete katıldı, Bulgaristan’ın öz savunucuları ve etkili örgütleriyle, örneğin Bulgaristan Kar Amacı Gütmeyen Hukuk Merkezi ile tanıştı.

Lütfen aşağıdaki fotoğraflara göz atın ve Bulgar ve Türk aktivistlerin PERSON Ağının Right to Act Kampanyası’nı destekledikleri için duyduğumuz gurur ve mutluluğa ortak olun.

Screen Shot 2015-05-11 at 12.46.18

 

 

 

Görsel,  koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Görsel, koyu mavi üstüne 12 adet sarı yıldızın yuvarlak biçimde dizildiği Avrupa Birliği bayrağına aittir.

Okuduğunuz metin, Destek Reformlarının Garanti Altına Alınması için  Bölgesel Ortaklık (PERSON-BİREY) Projesi ürünüdür. PERSON-BİREY  Projesi, Avrupa Birliği Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından bir Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) olarak desteklenmektedir. Yazı içeriğinin sorumluluğu yalnızca PERSON-BİREY Projesi’ne aittir, hiç bir biçimde Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmaz.

 

person logo